Jabra Engage 55 SE - USB-A UC Stereo, EMEA/APAC
- In Stock
- 231.22€
- Ex Tax: 186.47€
Monthly payment from: 10.10 EUR
- Brand: JAB
- Model: 5706991031010
- Product Code: 9659-410-111
- Availability: 10 pcs
- ID: 399335
Fast delivery
| Main | |
| Applications supported | Jabra Direct, Jabra SDK, Jabra Xpress |
| Battery operated | Yes |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Bluetooth | No |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Charging source | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | On-ear control unit |
| DECT connectable | Yes |
| Foldable | No |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Headset type | Binaural |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616, Jabra Safetone 2.0 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone type | Boom |
| Number of microphones | 2 |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume -, Mute |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Optimized for | UC |
| package depth | 173.5 mm |
| package height | 45 mm |
| Pouch | Yes |
| product colour | Black |
| product type | Headset |
| quantity | 1 |
| Receiver included | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Standby time | 52 h |
| storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Suitable for use in country/location | Middle East, Africa, Asia–Pacific, Europe |
| Talk time | 13 h |
| Virtual surround | No |
| Volume control | Button |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Wearing style | Head-band |
| weight | 83 g |
| Wireless charging | No |
| Wireless range | 150 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
