Bosch Serie 4 WAN2823APL Washing machine 8 kg 1400 RPM White
- In Stock
- 530.99€
- Ex Tax: 428.22€
Monthly payment from: 23.20 EUR
- Brand: BOS
- Model: 4242005531813
- Product Code: WAN2823APL
- Availability: 58 pcs
- ID: 396567
Fast delivery
| Main | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Adjustable temperature | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Built-in display | Yes |
| Child lock | Yes |
| Control type | Rotary, Buttons |
| Cycle time (max) | 213 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Depth | 590 mm |
| Door colour | White |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Drum volume | 65 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 46 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Height | 845 mm |
| Loading type | Front-load |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Number of washing programs | 15 |
| product colour | White |
| Rated capacity | 8 kg |
| Remaining time indication | Yes |
| Spin-drying class | B |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire. |
| Washing programs | Steam, Iron Assist, Centrifugation and pumping out, Mix, Quick 30 min , Cotton, Hygiene , Quick 15 min, Sport, Rinse, Blouse/shirt, Synthetics, Dark colours / Jeans, Hand/wool, Delicate |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| weight | 66.8 kg |
| Width | 598 mm |
