ASRock Z890 Pro-A Intel Z890 LGA 1851 (Socket V1) ATX motherboard
- Laos olemas
- 181.77€
- Maksudeta: 146.59€Kuumakse alates: 7.94 EUR
- Tootja: ASR
- Mudel: 4710483947537
- Tootekood: Z890 Pro-A
- Saadavus: 9 tk
- ID: 365014
Kiire tarne
| Peamine | |
| 12V power connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Audio connector | Yes |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Compatible processor series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| CPU fan connector | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| emaplaadi kiibistik | Intel Z890 |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Etherneti LAN | Yes |
| Etherneti LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| Front panel audio connector | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| helikiip | Realtek ALC897 |
| Kaablid kaasas | SATA |
| kõrvaklappide väljundid | 1 |
| Laius | 305 mm |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| line-in | Yes |
| Maksimaalne sisemälu | 256 GB |
| mälukanalid | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| mikrofon sisse | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | ATX |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of memory slots | 4 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 2 |
| protsessori pesa | LGA 1851 (Socket V1) |
| protsessori tootja | Intel |
| RAID levels | 10, 5, 1, 0 |
| RAID support | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Screws included | Yes |
| Sügavus | 244 mm |
| Supported memory clock speed (max) | 9066 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported processor sockets | LGA 1851 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Thunderbolt ports quantity | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) A-tüüpi portide arv | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) A-tüüpi portide arv | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C portide kogus | 1 |
| wifi | No |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
