Acer TravelMate P2 TMP215-55-TCO Intel Core 5 120U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver New Repack/Repacked
- In Stock
- 717.28€
- Ex Tax: 578.45€
Monthly payment from: 31.33 EUR
- Brand: ACE
- Model: 4711474714077
- Product Code: NX.BDZEP.001
- Availability: 2 pcs
- ID: 402036
Fast delivery
| Main | |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| Anti-glare screen | Yes |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Built-in microphone | Yes |
| cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Copilot key | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 242.8 mm |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| efficient cores | 8 |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10, 1000, 100 |
| fast charging | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| height (front) | 1.86 cm |
| Height (rear) | 2.04 cm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Plastic |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| keyboard backlit | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum turbo power | 55 W |
| memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Mobile network connection | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| numeric keypad | Yes |
| NVMe | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| optical drive type | No |
| Original brand name | Acer |
| panel type | IPS |
| performance cores | 2 |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| pointing device | Touchpad |
| Processor base power | 15 W |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| processor manufacturer | Intel |
| processor model | 120U |
| Processor threads | 12 |
| product colour | Silver |
| product type | Laptop |
| SSD capacity | 512 GB |
| storage media | SSD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Touchscreen | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB charging current | 3 A |
| USB charging voltage | 5 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| weight | 1.62 kg |
| Width | 361.3 mm |
