Mattress Exped Dura 3R LW
- In Stock
- 141.62€
- Ex Tax: 114.21€
- Brand: EXD
- Model: 7640423641492
- Product Code: 7640423641492
- Availability: 4 pcs
- ID: 400400
Fast delivery
| Main | |
| (cdm) Seasonalities | Autumn, Summer, Spring |
| Certificates | Bluesign |
| Dimensions after folding | 27 x 14.5 cm |
| Length | 1970 mm |
| Material | Recycled 75D polyester, 170D Ripstop face fabric polyester, 60 g/m³ Texpedloft microfiber |
| Number of persons | 1 person(s) |
| Package contents | Sleeping mat, storage bag, pump, repair kit with glue and adhesive patches |
| product colour | Dark green |
| Pump | Yes |
| R-Value | 2,9 |
| Shape | Rectangle |
| Size (S/M/L) | LW |
| Temperature (min) | -5°C |
| Thickness | 7 cm |
| Warnings | Store in a dry place to prevent mould and material damage., Do not use on sharp or uneven surfaces that may damage the material., Store in a dry place, away from moisture., Avoid direct contact with open flames or sources of high temperature., Keep away from fire and heat sources., Do not use sharp tools near the mattress. |
| weight | 910 g |
| Width | 650 mm |
