Mattress Exped Dura 3R MW
- In Stock
- 135.67€
- Ex Tax: 109.41€
- Brand: EXD
- Model: 7640423640815
- Product Code: 7640423640815
- Availability: 7 pcs
- ID: 400399
Fast delivery
| Main | |
| (cdm) Seasonalities | Autumn, Summer, Spring |
| Certificates | Bluesign |
| Dimensions after folding | 27 x 13,5 cm |
| Length | 183 cm |
| Material | Recycled 75D polyester, 170D Ripstop face fabric polyester, 60 g/m³ Texpedloft microfiber |
| Number of persons | 1 person(s) |
| Package contents | Sleeping mat, storage bag, pump, repair kit with glue and adhesive patches |
| product colour | Dark green |
| Pump | Yes |
| R-Value | 2,9 |
| Shape | Rectangle |
| Size (S/M/L) | MW |
| Temperature (min) | -5°C |
| Thickness | 7 cm |
| Warnings | Store in a dry place to prevent mould and material damage., Do not use on sharp or uneven surfaces that may damage the material., Keep away from fire and heat sources., Store in a dry place, away from moisture., Avoid direct contact with open flames or sources of high temperature., Do not use sharp tools near the mattress. |
| weight | 840 g |
| Width | 650 mm |
