Bosch Serie 8 WIW28542EU washing machine Front-load 8 kg 1400 RPM C White
- In Stock
- 853.98€
- Ex Tax: 688.69€
Monthly payment from: 37.30 EUR
- Brand: BOS
- Model: 4242005348862
- Product Code: WIW28542EU
- Availability: 1 pcs
- ID: 401848
Fast delivery
| Main | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| AquaStop function | Yes |
| Bosch washing technologies | Aqua Stop, EcoSilence Drive™, ActiveWater™ Plus, SpeedPerfect, VarioDrum |
| Built-in display | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Connected load | 2300 W |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Cord length | 2.1 m |
| Current | 10 A |
| Custom panel-ready | Yes |
| Cycle time (max) | 206 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Depth | 544 mm |
| Depth with door open | 95.6 cm |
| Door colour | White |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Drum Clean | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Energy consumption per 100 cycles | 62 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.624 kWh |
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Feet adjustment | 15 cm |
| Foam control system | Yes |
| Height | 818 mm |
| LED program stage indicator | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Loading type | Front-load |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 66 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| product colour | White |
| Rated capacity | 8 kg |
| Remaining time indication | Yes |
| Residual moisture | 51.4% |
| Spin-drying class | B |
| Viewing window | Yes |
| Warnings | Do not touch the washing machine with wet hands to avoid the risk of electric shock., The washing machine must be installed in accordance with the installation instructions to prevent the risk of flooding., Do not exceed the maximum load of the washing machine. |
| Washing programs | Blouse/shirt, Quick 15 min, Night, Cotton, Pre-wash, Hand/wool, Spin/drain, Delicate/silk, Down, Drum cleaning, Jeans/denim, Eco 40-60 , Quick 30 min , Mix, Sport, Rinse |
| Water consumption per cycle | 45 L |
| weight | 76 kg |
| Width | 596 mm |
