LG InstaView GMG960EVJE side-by-side refrigerator Freestanding 638 L Black
- In Stock
- 2 339.69€
- Ex Tax: 1 886.85€
Monthly payment from: 102.20 EUR
- Brand: LG-
- Model: 8806084583109
- Product Code: GMG960EVJE
- Availability: 2 pcs
- ID: 400328
Fast delivery
| Main | |
| Adjustable shelves | Yes |
| Annual energy consumption | 359 kWh |
| Anti-bacterial coating | Yes |
| Anti-bacterial compartment | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Apps supported | LG ThinQ |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Climate class | T |
| Colour name | Essence Black Steel |
| Control type | Touch |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Depth | 729 mm |
| Display placement | Inside |
| Display type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer net capacity | 274 L |
| Freezer number of compressors | 1 |
| Freezer number of doors | 2 |
| Freezer number of shelves/baskets | 6 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 11 kg/24h |
| Fresh zone compartment | No |
| Fridge door balconies | 6 |
| Fridge interior light | Yes |
| Fridge net capacity | 364 L |
| Fridge number of compressors | 1 |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Height | 1792 mm |
| Holiday function | No |
| Ice crushing | Yes |
| Ice dispenser | Yes |
| Icemaker | No |
| Inverter technology | Yes |
| Lamp type | LED |
| LG technologies (food storage) | LINEARCooling™, InstaView™ ThinQ™, DoorCooling+™, Multi-Air Flow, Total No Frost, Smart Diagnosis, UVNano™ |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| No Frost (freezer) | Yes |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Number of doors | 4 door(s) |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| package depth | 770 mm |
| package height | 1881 mm |
| package weight | 153 kg |
| package width | 972 mm |
| product colour | Black |
| product design | Multi door |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Reversible doors | No |
| Shelves material | Glass |
| Storage time during power failure | 2 h |
| Super Cool function | No |
| Total net capacity | 638 L |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Water dispenser | Yes |
| Water supply type | Water tank |
| weight | 143 kg |
| Width | 914 mm |
| WiFi | Yes |
