Redmagic Astra Eclipse - 16/512GB gaming tablet with a 9.06-inch display (graphite)
- In Stock
- 844.43€
- Ex Tax: 680.99€
Monthly payment from: 36.89 EUR
- Brand: RDM
- Model: 6974608311742
- Product Code: NP05J/16GB
- Availability: 1 pcs
- ID: 401800
Fast delivery
| Main | |
| AC adapter included | No |
| Battery capacity | 8200 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Cables included | USB Type-C |
| Colour name | Eclipse |
| Depth | 6.9 mm |
| device type | Gaming tablet |
| display brightness | 1600 cd/m² |
| Display diagonal | 9,06" |
| display resolution | 2400 x 1504 pixels |
| Energy efficiency class | G |
| fast charging | Yes |
| front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 9 MP |
| Graphics card family | Adreno |
| Height | 134.2 mm |
| Housing material | Metal |
| internal memory | 16 GB |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Operating system installed | Android 15 |
| panel type | OLED |
| pixel density | 313 ppi |
| Platform | Android |
| Processor boost frequency | 4.32 GHz |
| Processor family | Snapdragon® 8 Elite |
| product colour | Graphite |
| rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Top Wi-Fi standard | 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| User interface (UI) | OS 10.5 |
| video recording | Yes |
| Warnings | Dispose of according to local electronic waste regulations., Avoid contact with liquid., Do not expose to high temperatures. |
| weight | 370 g |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 207 mm |
