A safe place to shop
Home delivery
Convenient pickup
PETMEX Olive tree stick M - dog chew
- In Stock
- 18.82€
- Ex Tax: 15.18€
- Brand: PTX
- Model: 5902808164708
- Product Code:
- Availability: 12 pcs
- ID: 312981
Fast delivery
| Main | |
| Additional features | Dental |
| Additional information | Due to the production process, the weight of the product may fluctuate slightly |
| Age of the pet | At any age |
| Animal type(s) | Dog |
| Breed size | Medium (11 - 25kg) |
| Category | For dog |
| Crude ash | 0,6% |
| Crude fibres | 80% |
| Dog breed | All breeds of medium-sized dogs |
| Dosage form | Solid |
| Fat content | 0.3% |
| Gluten free | Yes |
| Health effects | Clean teeth, fresh breath |
| Moisture content | 11% |
| No artificial colours | Yes |
| Package type | Plastic packaging |
| Pet food flavor | Wood |
| Pet life stage | All |
| Pet specific needs | Prevention of the development of tartar and tartar re-formation |
| Preservative free | Y |
| Product category | Treat |
| Protein | 2.1% |
| Seasonal offer | Spring |
| Size of breed | Medium breed 10 - 25 kg |
| Soy free | Yes |
| Sugar free | Yes |
| Type of treat | Chews, bones |
| weight | 101 - 220 g |
| Weight range | 0 g - 200 g |
