Salta 5065A recreational/backyard trampoline Outdoor Round Coil spring Above ground trampoline
- In Stock
- 479.40€
- Ex Tax: 386.61€
Monthly payment from: 20.94 EUR
- Brand: LTA
- Model: 8719425450650
- Product Code:
- Availability: 10 pcs
- ID: 360485
Fast delivery
| Main | |
| Construction type | Coil spring |
| Diameter | 3.66 m |
| Double conical spring | Yes |
| Frame coating | Galvanized/Powder coating |
| Frame colour | Black |
| Frame material | Steel |
| Galvanized spring | Y |
| Height | 30 mm |
| Jumping surface material | Polypropylene (PP) |
| Leg diameter | 3.4 cm |
| Leg thickness | 1.5 mm |
| Maximum user weight | 120 kg |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Number of springs | 72 |
| Padding material | PVC/Expanded polyethylene (EPE) |
| Placement supported | Outdoor |
| product colour | Black |
| product type | Above ground trampoline |
| Recommended age (min) | 5 yr(s) |
| Safety net | N |
| Safety padding cover | Yes |
| Shape | Round |
| Surface coloration | Monotone |
| Target audience | Adults & Children |
| Tested weight | 300 kg |
| Top rail coating | Galvanized/Powder coating |
| Top rail diameter | 3.81 cm |
| Top rail thickness | 1.5 mm |
