Salta 5365A recreational/backyard trampoline Outdoor Rectangular Coil spring Above ground trampoline
- In Stock
- 528.49€
- Ex Tax: 426.20€
Monthly payment from: 23.09 EUR
- Brand: LTA
- Model: 8719425453651
- Product Code:
- Availability: 5 pcs
- ID: 355779
Fast delivery
| Main | |
| Construction type | Coil spring |
| Depth | 3050 mm |
| Double conical spring | Yes |
| Frame coating | Galvanized |
| Frame colour | Black |
| Frame material | Steel |
| Galvanized spring | Y |
| Height | 30 mm |
| Jumping surface material | Polypropylene (PP) |
| Maximum user weight | 120 kg |
| Number of springs | 76 |
| Padding material | PVC/Expanded polyethylene (EPE) |
| Placement supported | Outdoor |
| product colour | Black |
| product type | Above ground trampoline |
| Recommended age (min) | 5 yr(s) |
| Safety net | N |
| Safety padding cover | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Surface coloration | Monotone |
| Target audience | Adults & Children |
| Tested weight | 300 kg |
| Top rail coating | Powder coating |
| Width | 2140 mm |
