Salta 5426P recreational/backyard trampoline Outdoor Round Coil spring Above ground trampoline
- In Stock
- 117.56€
- Ex Tax: 94.81€
- Brand: LTA
- Model: 8719425454276
- Product Code:
- Availability: 28 pcs
- ID: 355768
Fast delivery
| Main | |
| Closure type | Zipper |
| Construction type | Coil spring |
| Diameter | 140 cm |
| Frame colour | Black |
| Frame material | Steel |
| Jumping surface diameter | 108 cm |
| Jumping surface material | Polypropylene (PP) |
| Leg diameter | 2.5 cm |
| Leg thickness | 1 mm |
| Maximum user weight | 35 kg |
| Number of legs | 6 leg(s) |
| Padding material | PVC/Expanded polyethylene (EPE) |
| Placement supported | Outdoor |
| product colour | Pink, Black |
| product type | Above ground trampoline |
| Recommended age (min) | 3 yr(s) |
| Safety net | Yes |
| Safety net material | Polyethylene |
| Safety padding cover | Yes |
| Shape | Round |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Target audience | Children |
| Tested weight | 87.5 kg |
| Top rail coating | Galvanized |
| Top rail diameter | 2.5 cm |
| Top rail thickness | 1 mm |
