Salta Premium Ground - 251 cm recreational/backyard trampoline
- In Stock
- 259.12€
- Ex Tax: 208.97€
Monthly payment from: 11.32 EUR
- Brand: LTA
- Model: 8719425458311
- Product Code: 5831A
- Availability: 2 pcs
- ID: 398113
Fast delivery
| Main | |
| Construction type | Coil spring |
| External diameter | 251 cm |
| Frame coating | Galvanized |
| Frame diameter | 3.81 cm |
| Frame material | Steel |
| Height | 215 mm |
| Maximum user weight | 120 kg |
| Number of legs | 3 leg(s) |
| Number of springs | 54 |
| Padding material | PVC |
| Placement supported | Outdoor |
| product colour | White |
| product type | Above ground trampoline |
| Safety net | N |
| Shape | Round |
| Spring length | 16.5 cm |
| Surface coloration | Monotone |
| Target audience | Children |
| Top rail coating | Galvanized |
| Warnings | Make sure the trampoline is properly assembled before use., Check the condition of the protective net and springs before each use., Do not jump on the trampoline without adult supervision. |
