Trekking poles LEKI MAKALU FX TA, 110–130 cm, Black
- In Stock
- 128.48€
- Ex Tax: 103.61€
- Brand: LEK
- Model: 4028173394647
- Product Code: 65620751S
- Availability: 7 pcs
- ID: 398077
Fast delivery
| Main | |
| Adjustable strap | Yes |
| Basket | Trekking Basket 2.0 |
| Best uses | Trekking |
| Construction type | Telescopic |
| Foldable | External Locking Device (ELD) |
| Folded length | 40 cm |
| Grip type | Aergon Air |
| Handle material | Rubber |
| Locking system | Speed Lock + |
| Maximum length | 130 cm |
| Minimum length | 110 cm |
| Number of segments | 5 |
| product colour | Black |
| Removable tips | Yes |
| Shaft material | Aluminium (HTS 6.5) |
| Suitable for | Unisex |
| Tip type | Flex Tip Short |
| Tube diameter (max) | 1.8 cm |
| Tube diameter (min) | 1.4 cm |
| Type of strap | Lock Security Strap Skin 4.0 |
| weight | 298 g |
