Trekking Poles LEKI SHERPA FX, 120–140 cm, black
- In Stock
- 167.75€
- Ex Tax: 135.28€
Monthly payment from: 7.33 EUR
- Brand: LEK
- Model: 4028173393312
- Product Code: 65629801
- Availability: 2 pcs
- ID: 398086
Fast delivery
| Main | |
| Basket | Trekking Basket 2.0 |
| Best uses | Trekking |
| Construction type | Telescopic |
| Foldable | External Locking Device (ELD) |
| Folded length | 37 cm |
| Grip type | Aergon Air |
| Handle material | Foam |
| Locking system | Speed Lock 1 Plus |
| Maximum length | 140 cm |
| Minimum length | 120 cm |
| Number of segments | 5 |
| product colour | Black |
| Shaft material | Aluminum (HTS 6.5), Carbon (PRC 1000) |
| Suitable for | Unisex |
| Tip type | Carbide (sintered carbide) |
| Type of strap | Lock Security Strap Nylon Neoprene |
| weight | 300 g |
