Garmin Fenix 8 3.3 cm (1.3") AMOLED 43 mm Digital 416 x 416 pixels Touchscreen Gold Wi-Fi GPS (satellite)
- In Stock
- 1,075.60€
- Ex Tax: 867.42€
Monthly payment from: 46.99 EUR
- Brand: GAR
- Model: 753759338046
- Product Code: 010-02903-40
- Availability: 2 pcs
- ID: 400111
Fast delivery
| Main | |
| Accelerometer | Yes |
| Activity monitoring | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Advanced workouts | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Area calculation | Yes |
| Automatic pause | Yes |
| Band colour | Grey |
| Band material | Leather |
| Band size | One Size |
| Barometer | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Battery life | 10 day(s) |
| Battery life (GPS mode) | 28 h |
| battery life (max) | 1.5 week(s) |
| Battery type | Built-in battery |
| BeiDou | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Cables included | USB |
| Calendar | Yes |
| Calendar notifications | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Charging base | Yes |
| Colour display | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 43 x 43 x 13.8 mm |
| Display diagonal | 3.3 cm (1.3") |
| Display diameter | 3.3 cm |
| display resolution | 416 x 416 pixels |
| Display size (HxV) | 33 x 33 mm |
| Display technology | AMOLED |
| Display type | Digital |
| Distance travelled | Yes |
| electronic compass | Yes |
| Find my phone function | Yes |
| Flash memory | 32 GB |
| Foot pod | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| gyroscope | Yes |
| Heart rate contact sensors | Yes |
| Heart rate measuring | Automatic |
| Heart rate monitor | Yes |
| Heart rate-based calorie computation | Yes |
| Interval training | Yes |
| Keypad lock | Yes |
| Lens material | Sapphire |
| Low cardio notifications | Yes |
| Market positioning | Sport watch |
| Maximum strap length | 18.2 cm |
| Minimum strap length | 10.8 cm |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Multisport mode | Yes |
| Music control | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Race predictor | Yes |
| Recommended activity | Skiing, Running, Skateboarding, Sailing, Volleyball, Boxing, Fitness, Riding, Cycling, Hiking, Basketball, Football, Diving, Breath work, Motor sports, Baseball, Fishing, Triathlon, Surfing, Swimming, Golf, Yoga, Climbing, Badminton, Rowing, Hunting, Hockey, Pilates, Tennis, Walking |
| Recovery time suggestion | Yes |
| Remote audio playback | Yes |
| Remote take picture | Yes |
| Removable strap | Yes |
| Running dynamics | Yes |
| Shape | Round |
| Smart notifications | Yes |
| Smart wake-up | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Stress monitoring function | Yes |
| Sun & moon information | Yes |
| Thermometer | Yes |
| Time/distance alert | Yes |
| Timer | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Training effect measurement | Yes |
| Vibrating alarm clock | Yes |
| Vibrating motor | Yes |
| Virtual partner function | Yes |
| Virtual racer function | Yes |
| Warnings | Do not expose the product to extreme temperatures or direct sunlight., The battery in the watch should not be replaced by unauthorised persons. If the battery runs out, contact an authorised service centre., Avoid prolonged contact with water to prevent damage to the device. |
| Watch case colour | Gold |
| Watch case material | Fibre Reinforced Plastic (FRP), Metal |
| Watch case size | 43 mm |
| Watch glass type | Sapphire |
| Water resistance | 10 ATM |
| Waterproof up to | 40 m |
| Weather display | Yes |
| Weather forecast | Yes |
| WiFi | Yes |
| Workout tracking | Yes |
