A safe place to shop
Home delivery
Convenient pickup
TROVET Unique Protein UPH with horse - Wet dog and cat food - 400 g
- In Stock
- 16.12€
- Ex Tax: 13.00€
- Brand: TVT
- Model: 8716811031318
- Product Code:
- Availability: 176 pcs
- ID: 332642
Fast delivery
| Main | |
| Additional features | Allergy, Food hypersensitivity, Monoprotein, Chicken-free, Gluten-free |
| Age of the pet | Senior, At any age, Adult |
| Animal type(s) | Cat, Dog |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Category | For cat, For dog |
| Crude fibres | 0.5% |
| Dog breed | Any breed |
| Dosage form | Solid |
| Fat content | 5% |
| Gluten free | Yes |
| Health effects | Allergy treatment |
| Main flavor | Horse |
| Moisture content | 82% |
| No artificial additives | Yes |
| No artificial colours | Yes |
| Package type | Can |
| Pet food flavor | horsemeat |
| Pet life stage | Mature |
| Pet specific needs | Proper digestion, Food alergy, Improve skin health |
| Preservative free | Y |
| Product category | Wet food, Veterinary diet |
| Protein | 8.5% |
| Serving size | 400 g |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Soy free | Yes |
| Sugar free | Yes |
| Suitable for | Dog and cat |
| weight | 400 g |
| Weight range | 201 g - 499 g |
