A safe place to shop
Home delivery
Convenient pickup
TROVET Weight & Diabetic WRD with chicken - Wet dog food - 400 g
- In Stock
- 15.54€
- Ex Tax: 12.53€
- Brand: TVT
- Model: 8716811000499
- Product Code:
- Availability: 200 pcs
- ID: 376935
Fast delivery
| Main | |
| Additional features | Food hypersensitivity, Diabetes, General health, Overweight, For seniors |
| Age of the pet | Adult, Senior, At any age |
| Animal type(s) | Dog |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Category | For dog |
| Crude ash | 2% |
| Crude fibres | 1.7% |
| Dog breed | Any breed |
| Dosage form | Solid |
| Fat content | 2.6% |
| Gluten free | No |
| Health effects | Reducing sugar levels |
| Main flavor | Chicken |
| Moisture content | 81.5% |
| No artificial additives | Yes |
| No artificial colours | Yes |
| Package type | Can |
| Pet food flavor | Chicken |
| Pet life stage | Mature |
| Pet specific needs | Diabetes, Constipation, Tendency to be overweight, Help to maintain a healthy weight |
| Preservative free | Y |
| Product category | Veterinary diet |
| Protein | 7.5% |
| Serving size | 400 g |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Soy free | Yes |
| Sugar free | Yes |
| Suitable for | Dog |
| weight | 400 g |
| Weight range | 201 g - 499 g |
