ASUS TUF Gaming F16 FA608UH-R7165W Laptop AMD Ryzen 7 260 16" FHD+ 16 GB DDR5 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 5050 Windows 11 Pro Jaeger Grey
  • In Stock
  • Brand: ASU
  • Model: 4711636114073
  • Product Code: FA608UH-R7165W
  • Availability: 6 pcs
  • ID: 373258
Fast delivery
Main
AC adapter frequency 50 - 60 Hz
AC adapter input voltage 100 - 240 V
AC adapter output current 12 A
AC adapter output voltage 20 V
AC adapter power 240 W
antenna type 2x2
Anti-glare screen Yes
Battery capacity 90 Wh
Battery technology Lithium-Ion (Li-Ion)
Bluetooth Yes
Bluetooth version 5.3
Built-in microphone Yes
Built-in speaker(s) Yes
cable lock slot Yes
Colour name Jaeger Gray
Combo headphone/mic port Yes
Cooling type Active
Depth 269 mm
Discrete GPU manufacturer NVIDIA
Discrete graphics card Yes
Discrete graphics card memory 8 GB
Discrete graphics card model NVIDIA GeForce RTX 5050
Discrete graphics memory type GDDR7
Display IPS
display brightness 300 cd/m²
Display diagonal 40.6 cm (16")
display resolution 1920 x 1200 pixels
DisplayPort out quantity 1
Ethernet LAN Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Ethernet LAN data rates 1000 Mbit/s, 100, 10
front camera Yes
Front camera HD type Full HD
Full-size keyboard Yes
Hazard pictogram(s) GHS07: Harmful, GHS08: Health hazard, GHS09: Environmental hazard
HD type Full HD+
HDMI ports quantity 1
HDMI version 2.1 FRL
height (front) 1.79 cm
Height (rear) 2.73 cm
internal memory 16 GB
Internal memory type DDR5-SDRAM
keyboard backlit Yes
Keyboard backlit colour RGB
Keyboard backlit zone 1-zone RGB
Maximum internal memory 64 GB
Maximum refresh rate 165 Hz
memory clock speed 5600 MHz
memory form factor SO-DIMM
memory slots 2x SO-DIMM
Military standard MIL-STD-810H
Mobile network connection No
Multimedia keys Yes
Native aspect ratio 16:10
Number of battery cells 4
Number of built-in cooling fans 2 pc(s)
Number of multimedia keys 4
Number of speakers 2
Number of SSDs installed 1
Number of SSDs supported 2
numeric keypad Yes
NVIDIA G-SYNC Yes
NVMe Yes
On-board graphics card Yes
Operating system installed Windows 11 Pro
optical drive type No
password protection Yes
pointing device Touchpad
Processor architecture AMD Zen 4
Processor boost frequency 5.1 GHz
Processor cache 16 MB
Processor cache type L2 & L3
processor cores 8
Processor family AMD Ryzen™ 7
processor frequency 3.8 GHz
processor manufacturer AMD
processor model 260
Processor threads 16
product colour Black
product type Laptop
SSD capacity 512 GB
SSD form factor M.2
storage media SSD
Top Wi-Fi standard Wi-Fi 6E (802.11ax)
Total SSDs capacity 512 GB
Touchscreen No
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity 1
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes
weight 2.2 kg
Wi-Fi standards Wi-Fi 6E (802.11ax)
Width 354 mm