A safe place to shop
Home delivery
Convenient pickup
TROVET Hypoallergenic Treat HRT with rabbit - Dog treat - 250g
- In Stock
- 24.40€
- Ex Tax: 19.68€
- Brand: TVT
- Model: 8716811030496
- Product Code:
- Availability: 100 pcs
- ID: 332715
Fast delivery
| Main | |
| Additional features | Food hypersensitivity, Allergy, Monoprotein, Hair and skin, Gluten-free, For seniors |
| Age of the pet | Senior, Adult |
| Animal type(s) | Dog |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Category | For dog |
| Crude ash | 4.6% |
| Dog breed | Any breed |
| Dosage form | Solid |
| Fat content | 43,9% |
| Gluten free | Yes |
| Health effects | Allergy treatment, General health |
| Main flavor | Rabbit |
| Moisture content | 5.9% |
| No artificial colours | Yes |
| Package type | Sachet |
| Pet food flavor | Rabbit |
| Pet life stage | Mature |
| Pet specific needs | Food alergy |
| Preservative free | Y |
| Product category | Veterinary diet |
| Protein | 44,6% |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Soy free | Yes |
| Sugar free | Yes |
| Type of treat | Functional, Hypoallergenic, Training, Cookies |
| weight | 250 g |
| Weight range | 201 g - 499 g |
