A safe place to shop
Home delivery
Convenient pickup
TROVET Intestinal DPD with duck - Wet dog food - 400 g
- In Stock
- 15.59€
- Ex Tax: 12.57€
- Brand: TVT
- Model: 8716811000109
- Product Code:
- Availability: 200 pcs
- ID: 332643
Fast delivery
| Main | |
| Additional features | Monoprotein, Digestive support, Allergy, Grain-free, Food hypersensitivity |
| Age of the pet | Senior, Adult |
| Animal type(s) | Dog |
| Breed size | Every size (2 - 80kg) |
| Category | For dog |
| Crude ash | 2% |
| Crude fibres | 1.7% |
| Dog breed | Any breed |
| Dosage form | Solid |
| Fat content | 6.3% |
| Gluten free | Yes |
| Health effects | Allergy treatment, Digestive care |
| Main flavor | Duck |
| Moisture content | 80% |
| No artificial additives | Yes |
| No artificial colours | Yes |
| Package type | Can, Sack |
| Pet food flavor | Duck |
| Pet life stage | Mature |
| Pet specific needs | Food alergy, Proper digestion, Sensitive stomach |
| Preservative free | Y |
| Product category | Wet food, Veterinary diet |
| Protein | 8.5% |
| Serving size | 400 g |
| Size of breed | Suitable for all breeds |
| Soy free | Yes |
| Sugar free | No data available |
| Suitable for | Dog |
| weight | 400 g |
| Weight range | 201 g - 499 g |
